Zpět na výpis článků

Mrzák Inishmaanský

 

Již čtvrtá premiéra Nežně kruté krutě něžné sezóny je v Divadle Petra Bezruče připravována na pátek 22. března 2013. Tentokrát se bude jednat o inscenaci Mrzák Inishmaanshý, která bude představena v režii Janusze Klimszy.

Hra je od dramatika a filmového režiséra Martina  McDonagha. Jedná se o anglického spisovatele s irskými kořeny, který si k této zemi vybudoval tak silný vztah, že se stala dějištěm jeho her. Mrzák Inishmaanský patří do tzv. Aranské trilogie, kam dále patří Kráska z Leeane a Pan Polštář a celá trilogie se odehrává na Aranských ostrovech u západního pobřeží Irska.

Samotná inscenace Mrzáka Inishmaanského byla hrána i na ostrově Inishmaan v létě roku 2011. Ve zpracování DPB se objeví ukázka dokumentaristy Josepha Flahertyho z filmu Muž z Aranu (1934), kde vyzdvihl rybaření v obrovských vlnách a nekonečné úsilí domorodců zúrodnit kamenitou půdu zakládáním kompostů z chaluh.

Janusz Klimsza, jež se do divadla vrací po úspěchu inscenace Pestré vrstvy, která byla Divadelními novinami oceněna jako 3. nejlepší, charakterizuje slovy: „smutná komedie a já takto vnímám svět vezdejší. Dále je to o lůzrech, kteří dostanou šanci. A oni se s ní poperou. To mě vždycky bere.“

 

Premiéra: 22. března 2013 od 19:00 v Divadle Petra Bezruče.

Režie Janusz Klimsza, výprava Jan Štěpánek, dramaturgie Daniela Jirmanová, překlad Ondřej

Pilný, výběr hudby Norbert Lichý.