Zpět na výpis článků

Moravské divadlo uvede klasiku českého realismu, Maryšu.

Moravské divadlo Olomouc se vrací po více jak třiceti letech k inscenování české klasické dramatiky bratří Aloise a Viléma Mrštíků, Maryši. Režie se ujal Matúš Ol’ha, rektor Akademie umění v Bánské Bystrici, který v Olomouci před patnácti lety inscenoval Divou Báru. Diváci mohou Maryšu zhlédnout v premiéře již 7. března v 19 hodin v Moravském divadle.

Námět hry vznikl na základě skutečných událostí v jihomoravské vesnici Těšany. Tehdy se dvacetiletá Marie Horáková nedobrovolně provdala za vdovce Felixe Turka, který měl z předchozího manželství tři děti. Alois Mrštík chtěl tento příběh zpracovat do chystaného románu, ale jeho bratr Vilém ho přemluvil k napsání dramatického textu. Skutečný osud Marie a Felixe nebyl však ukončen tragicky, jak jsme toho svědky ve hře Maryša. Naopak, manželé spolu prožili devětatřicet let a jejich rodina se rozrostla o další čtyři děti.

Poprvé se publiku Maryša představila 9. května 1894 v Národním divadle. A doposud patří k často inscenovaným hrám v českých divadlech. Režisér Matúš Ol’ha, který se do  Olomouce vrátil po patnácti letech od inscenování povídky Boženy Němcové, Divá Bára, uvedl: „Návrat byl plný očekávání. Velmi jsem se těšil na setkání s těmi, které jsem poznal před patnácti lety, a těšil jsem se také, že poznám mladé členy souboru. Předtím tu opakovaně režíroval Ján Sládeček, který mi poreferoval, jak dobře se mu v Olomouci pracovalo.“ Pro inscenaci Maryša, se režisér snažil vycházet z původního textu a zachovat i scény a repliky, které byly dříve běžně škrtány. „Vrátil jsem se především k monologu Vávry ve čtvrtém dějství, který ho ukazuje v  lidštější podobě,“ podotkl Ol’ha. Scénu pro tuto inscenaci vytvořil Jaroslav Valek, který je dlouholetým spolupracovníkem Matúše Ol’hy. „Základem je prostor, který by měl mít mystický rozměr. Je to současně exteriér i interiér, má podobu kruhu, který jakoby uzavíral hlavního hrdinku do  samoty,“ uvedl režisér.

V inscenaci se olomouckému publiku představí v hlavní roli Maryši Vendula Fialová. „Bezprostřední reakce byla radost smíšená s obavami. Je to moje první dramatická role, a hned tak zásadní,“ podotkla herečka olomoucké činohry. V roli milého Francka se představí Roman Vencl a mlynáře Vávru ztvární Jaroslav Krejčí.

 

Moravské divadlo OlomoucMaryša. Režie: Matúš Oľh. Dramaturgie: Markéta Machačíková. Scéna: Jaroslav Valek. Kostýmy: Eva Kleinová. Hudba: Pavol Janíček

Premiéra 7. března 2014 v Moravském divadle Olomouc v 19 hodin. Nejbližší reprízy: 10., 18. a 24. března 2014 vždy v 19 hodin.

 

Foto: Pavel Malý