Zpět na výpis článků

Marek Horoščák: Trakl

Na jaře letošního roku našel přístřeší v pražském Strašnickém divadle soubor Divadla X10. Malý soubor, jehož vůdčí osobností je Lenka Kolihová Havlíková, se profiluje jako divadlo komunitního typu, které dramaturgicky staví na současných hrách a mladém ansámblu. Vzorové komunitní divadlo by se mělo stát jakýmsi přirozeným centrem obce nebo městské části. Měl by se v něm koncentrovat kulturní život a na jeho fungování a rozvoji participovat lidé z blízké komunity. To, co je na západ od nás celkem běžnou praxí, se teď Lenka Kolihová Havlíková společně se svým týmem snaží rozvíjet právě na Praze 10. Divadlo tak navazuje spolupráci s místními občanskými sdruženími, zabývá se site specific projekty a mimo jiné se podílelo na podzimní akci Zažít město jinak.

V pátek 22. 11. bude na prknech Strašnického divadla k vidění repríza inscenovaného čtení Divý Trakl. Premiérově se Divý Trakl představil 8. 10. 2013 v rámci multižánrového cyklu Bůh X a stal se tak jedním z prvních představení nové sezóny 2013/14.

Původní text Marka Horoščáka převedl na jeviště Vojtěch Bárta. Formou inscenovaného čtení nám tak představuje poslední noc ze života básníka, lékárníka a vojenského akcesoristy Georga Trakla. Ten již druhým měsícem pobývá v blázinci a rozhodne se ukončit svůj nenaplněný život. Umírá tak na předávkování kokainem, který se na počátku 20. století používal jako anestetikum. Inscenace je koncipována jako: „veselé groteskní tablo se zpěvy, ženami, Vídeňáky a císařem, který nepochopil Evropu“.

Není nic jednoduššího, než tento pátek zavítat na sídliště Solidarita, kde Strašnické divadlo společně se souborem Divadla X10 sídlí. Podpoříte tak nový progresivní koncept divadelní instituce, která otevírá svou náruč nejen místním. A možná, kdo ví, se Divadlo X10 stane mustrem pro další divadelní nadšence a časem se dočkáte komunitního divadla třeba ve vaší obci.

 

Marek Horoščák: Trakl. Režie: Vojtěch Bárta. Scéna a kostýmy: Jana Hauskrechtová. Hrají: Šimon Krupa, Hana Marie Maroušková, Ondřej Novák, Jiří Böhm a Vuk Gojkov Čelebič.

 

Strašnické divadlo / Divadlo X10  22. 11. 19:30, II. repríza. Premiéra: 8. 10. 2013, v rámci cyklu Bůh X

 

Foto: facebookové stránky divadla