Zpět na výpis článků

Marat/Sade: střet revoluce se svobodomyslností 

 

O tom, jaké to je, když se střetne Maratova revoluční  nálada se svobodomyslností markýze de Sade,  pojednává tragikomedie Petera Weisse s názvem Pronásledování a zavraždění Jeana Paula Marata  předvedené divadelním souborem blázince v  Charentonu za řízení markýze de Sade, kterou uvede  3. listopadu Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě pod  názvem Marat/Sade. Bude se tak jednat o první  premiéru činoherního souboru NDM v letošní divadelní  sezóně. Peter Weiss, malíř, filmový režisér, prozaik a  dramatik, se snaží vtipně využívat historických  událostí týkajících se zavraždění slavného revolučního  diktátora Marata a divadelního působení markýze de  Sade v blázinci.

Režie se ujal Janusz Klimsza, který na hře pracoval spolu s choreografkou Kristýnou Slezákovou, scénografem Davidem Bazikou a kostymérkou Eliškou Zapletalovou. Hudbu složil Zbyhněv Siwek. V titulních rolích se představí František Strnad coby Marat a Vladimír Čapka v roli markýze de Sade.

Svou první velkou roli si v inscenaci odehraje nová členka činoherního souboru NDM Petra Lorencová. „ Zkoušení v Národním divadle moravskoslezském je naprosto jiné, než to, co jsem dosud zažila na JAMU. Jsem nadšená! Už při čtení scénáře jsem se bavila. Jsem jednou z pacientek, která nacvičuje v blázinci divadelní představení. V tom mám zavraždit Marata. Jenže já jako pacientka mám problém, že trpím na chronické usínání, takže ve všech výstupech mě musí ostatní pacienti neustále budit a mé veškeré soustředění se upíná k tomu, abych byla vůbec vzhůru. Nakonec se mi to ale povede. Neusnout a zabít.“

Režie  Janusz Klimsza

Dramaturgie Marek Pivovar

Choreografie Kristýna Slezáková

Kostýmy Eliška Zapletalová

Scéna  David Bazika

Hudba  Zbyhněv Siwek

Osoby a obsazení

Jean Paul Marat  František Strnad

Markýze de Sade  Vladimír Čapka

Charlotta Corday  Petra Lorencová

Vyvolávač   Tomáš Jirman

Simona Evrardová  Anna Cónová

Coulmier   Miroslav Rataj

 

Foto: Radovan Šťastný

 

Poslední články autora

Na stopě vrahovi

Ostravské Přízraky

Je úchvatná!