Zpět na výpis článků

Komunismus v Městském divadle Zlín

Komunismus – hra slovenského autora Viliama Klimáčka, která je označována za jednu z nejlepších porevolučních her, a v poslední době se těší stále větší oblibě. Tak právě po tomto kuse sáhlo Městské divadlo Zlín, které chystá premiéru na 7. května ve Studiu Z. Viliam Klimáček je dnes jeden z nejhranějších slovenských dramatiků, je také několikanásobným držitelem Ceny Alfréda Radoka. Jeho hra Komunismus se volně váže k trilogii, kterou spolu s ní tvoří hra TisoGustáv Husák: prezident vězňů, vězeň prezidentů. Celá trilogie spadá pod divadlo Aréna v Bratislavě, jehož ředitelem je Juraj Kukura, který také inicioval napsání tohoto dramatu. 

Petr Štindl, režisér hry, se vrací do Zlína po více jak dvou letech, kdy zde měla premiéru jeho inscenace hry Andělé všedního dne Michala Viewegha. „Pokud chceme najít žánr, který tuto hru vystihuje, jde o tragikomedii. Je to komorní příběh jedné rodiny, s rozměry antického dramatu. Během večera se třikrát převrátí všechny hodnoty. Je to výpověď o nějaké době,“ uvádí režisér.  

Dramaturg Vladimír Fekar nám inscenaci ještě více přibližuje: „Klimáčka nezajímá ,komunismus‘ jako slovníkové heslo, ale spíše jako choroba charakterů, které se tu ve větší, tu v menší míře nemohl vyhnout nikdo. Děj se odehrává těsně před počátkem perestrojky v roce 1984, který díky Orwellově knize nabývá také na symbolickém významu. Sleduje příběh jedné konkrétní rodiny, v níž na jedné straně je otec politicky persekvovaný, ale na straně druhé syn studuje zároveň na vysoké škole medicínu. Je to hra o odhalování a postupném rozkrývání minulosti, ale nikoli té velké historie, ale naopak, té soukromé, osobní. A ta minulost je plná velmi bolestných kompromisů.“ 

Režie  Petr Štindl

Dramaturgie Vladimír Fekar 

Otec  Radoslav Šopík

Matka  Helena Čermáková

Syn  Marek Příkazký

a další

Poslední články autora

Na stopě vrahovi

Ostravské Přízraky

Je úchvatná!