Zpět na výpis článků

Kleistův Rozbitý džbán se po šedesáti letech vrací zpět na olomouckou scénu

Inscenací Rozbitého džbánu se činohra Moravského divadla Olomouc vrací zpět k německé dramatice Heinricha von Kleista. Naposledy byla tato hra uvedena v Moravském divadle roku 1953 v režii Julia Lebla. Na olomouckou scénu tak tedy přichází po více jak šedesáti letech. Režie se chopil bývalý šéf olomoucké činohry, Peter Gábor. Je to vlastně takový dvojí návrat. Premiéra Rozbitého džbánu, se uskuteční již tento pátek 17. ledna v Moravském divadle v klasickou hodinu, v 19 hodin.

Rozbitý džbán však není jedinou Kleistovou hrou, kterou nastudoval soubor olomoucké činohry. V roce 1999 Moravské divadlo inscenovalo Katynku z Heilbronnu, ve které excelovala tehdejší členka souboru, Evellyn Pacoláková a režie se ujal Zbigniew Zasadny. Rozbitý džbán je Kleistovou komedií z počátku 19. století plnou vtipných narážek a dvojsmyslů. Vypráví nám příběh o rychtáři Adamovi, jenž má vyšetřit a soudit případ, ve kterém je však sám viníkem. Proto se vyšetřování snaží všemožně komplikovat a zakrývat tak stopy vedoucí ke své osobě. „Divák od začátku ví, kdo je pachatelem – kdo rozbil džbán, o který se vede soudní spor. Vůbec ale netuší, kolik dalších věcí při řešení zpočátku zdánlivě banálního případu vypluje na povrch,“ uvedla dramaturgyně Markéta Machačíková. Režisér Peter Gábor uvedl, že se zároveň jedná o hru velmi aktuální, do které můžeme reflektovat dnešní moderní dobu. „Kleistova satira je zrcadlem dnešní společnosti se všemi těmi politiky, co také pořád lžou.“

V hlavní roli rychtáře Adama se olomouckému publiku představí Stanislav Šárský, který přešel do olomouckého souboru z pražského angažmá. Diváci Moravského divadla jeho herectví již měli možnost ocenit, když v divadle hostoval v inscenaci Krvavá svatba. „Líbí se mi ctižádostivost zdejšího souboru, jeho kvalita a smysl pro partu. Olomouc mě okouzlila, je to taková Praha v kostce,“uvedl Šárský. V inscenaci se dále představí Petr Kubes v úloze písaře Světlíka, Ivana Plíhalová jako paní Marta Koulová se svou dcerou Evou, kterou ztvární talentovaná Vendula Fialová.

 

Moravské divadlo Olomouc – Heinrich von Kleist: Rozbitý džbán. Režie: Peter Gábor, dramaturgie: Markéta Machačíková, scéna: David Bazika, kostýmy: Marta Roszkopfová, výběr hudby: Peter Gábor, překlad: Jindřich Pokorný.

Premiéra 17. ledna 2014 v Moravském divadle Olomouc v 19 hodin.

 

Foto: Pavel Malý