Zpět na výpis článků

Kam až dokážeme zajít?

Jedna dobrá rána zmůže víc než soudce, porota a žalobce!

Ostravská Aréna pokračuje v uvádění současných dramat, po uvedení Ruské zavařeniny Ludmily Ulické a Goldflamových Žen a panenek přichází s dalším současným dílem. Tím je hra Krajní meze amerického dramatika Williama Mastrosimona, kterou Aréna uvede v sobotu 18. ledna.

Mastrosimone, dramatik s italskými kořeny, se zaměřuje ve své tvorbě především na současné problémy Ameriky, zejména na násilí, které ostře kritizuje. Jeho první hrou, která reagovala na vzrůstající násilí ve společnosti, byly právě Krajní meze. Ty měly premiéru ve Westside Theatre roku 1982 a měly přes tři sta repríz. V hlavní roli se představila nejdříve Susan Sarandon, později její part přebrala Farah Fawcett, která se objevila i ve filmové verzi této hry z roku 1986.

Režie se ujal Grzegorz Kempinsky, který již s ostravským divadlem dříve spolupracoval na inscenaci Ionescovy Plešaté zpěvačky, která se ihned stala hitem. Tentokrát Kempinsky přijel, aby nastudoval se souborem současný thriller. „Je to hra o násilí, speciálně o sexuálním násilí. Jde o tři dívky, které bydlí spolu, dvě jsou v práci, jedna sama doma. A tehdy se objeví chlapík, který se ji pokusí znásilnit. Jak ale vše doopravdy bylo, se diváci dozvídají postupně, protože ve chvíli, kdy se ty zbylé dvě vracejí domů, dotyčný chlápek sedí zavřený v krbu a je vězněm té, kterou chtěl původně napadnout,“ prozrazuje děj hry její režisér.

Kempinsky se rozhodl text upravit tak, že se celý příběh odhaluje postupně – tak jak se ho dozvídají a mluví o něm postavy na scéně. Režisér se zároveň zmiňuje o úskalích hry: „V divadle sex a násilí vždy působí směšně. Hra je dost naturalistická a šokovat naturalismem na jevišti jde ztěžka. Ve filmu, to je jiné, tam se vyrobí speciální efekty, krev, plameny. V divadle divák ví, že má herce dva metry od sebe, a že když mu někdo něco dělá, nedělá mu to doopravdy.“

V ženských rolích se představí Petra Kocmanová, Tereza Dočkalová a Tereza Cisovská, v jediné mužské roli se objeví Josef Kaluža, kterého diváci znají spíše z komických rolí. „Teď s Grzegorzem Kempinskym zkoušíme něco, co jsem asi ještě nikdy nedělal, divadelní tvar, se kterým jsem se ještě nepotkal. Thriller na jevišti je pro mě objevný,“ říká Kaluža.

Premiéra Krajních mezí v sobotu 18. ledna od 18. 30 hodin v divadle Komorní scéna Aréna.

 

Režie: Grzegorz Kempinsky, dramaturgie: Tomáš Vůjtek, scéna a kostýmy: Barbara Wołosiuk.

 

Foto: archiv divadla

Poslední články autora

Na stopě vrahovi

Ostravské Přízraky

Je úchvatná!