Zpět na výpis článků

Jak si v dnešní době žijí muži? – A. Laštovková

 

Na otázku, zda toho není v dnešní době na muže mnoho, se snaží najít odpověď režisérka a choreografka Adéla Laštovková Stodolová, která se mimo herectví věnuje choreografiím a vlastním autorským projektům. Na nynějším představení Muži spolupracovala společně s uměleckým tandemem SKUTR, který je na české scéně známý především díky projektům Nickname, Understand nebo 8 čili polib prdel kosům. Premiéru inscenace Muži je možné zhlédnout v pražském divadle Ponec 19. prosince od 20 hodin.

 

Inscenace na pomezí žánrů se zabývá výzvami, kterým musí muži ve svém životě čelit, ať už se jedná o jejich vztahy se ženami, muži, přítelkyněmi, přáteli či rodiči nebo o nároky, které na ně současná společnost klade. V představení Muži se šestice mužů vydává na cestu do divočiny, aby našli odpovědi na ty nejniternější otázky a vyrovnali se zde se svými problémy, jako je stagnace, potlačená

agrese, homosexualita, víra nebo nepřítomný otec, především však sami se sebou. „Nablýskané časopisy jsou plné řešení všech možných problémů žen, ale kdo se zajímá o muže?“ klade si otázku režisérka Adéla Laštovková Stodolová. Muži své pocity tolik nesdělují, ale právě z nevyřešených traumat mohou plynout jejich vnitřní splíny a pochybnosti. Přitom jen fakt, že se muž stane otcem, je podle režisérky důvod k tomu být na sebe hrdý. „Doufám, že naše představení přispěje k tomu, že se konečně přestaneme dívat na muže s předsudky, které nám jsou stále dokola vštěpovány,“ dodává režisérka, která se pro tvorbu představení inspirovala skutečnými příběhy mužů kolem sebe.

 

Inscenace Muži přímo navazuje na úspěšná autorská představení Malá smrt a Joke Killers, jež si odbylo svou premiéru v loňském roce na světové výstavě Expo v Šanghaji. V nich se tandem SKUTR, tvořený Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským, spojil s choreografkou, performerkou a studentkou Ctibora Turby Adélou Laštovkovou Stodolovou.

 

Hrají: Aleš Bílík, Jakub Folvarčný, Jaro Ondruš, Marek Matějka, Ondřej Nosálek, Petr Vaněk a

Zuzana Stavná

Kostýmy: Denisa Nová

Foto vizuál: Bet Orten

Foto z představení: Matěj Procházka

Grafika: Kryštof Procházka

Scéna a light design: Jakub Kopecký

Hudba: Ondřej Skala

Produkce: Tereza Rychnovská a Anežka Bláhová

Konstelační supervize: Jan Bílý

Koncept a choreografie: Adéla Laštovková Stodolová

Režie a dramaturgie: Adéla Laštovková Stodolová a SKUTR