Zpět na výpis článků

Hra na objednávku v Opavě

 

Dne 20. května 2012 uvedlo ve dvacet hodin Slezské divadlo v Opavě inscenaci inspirovanou knihou Josefa Škvoreckého Útěky Lídy Baarové. Režie se chopil Michal Bureš, který spolu se scénáristkou Jitkou Škápíkovou vystavěly na základě Škvoreckého knihy scénickou fresku, jež ukazuje jak velkou daň je třeba za oslnivou pomíjivost slávy zaplatit. Příběh o vzestupu a pádu slavné české i německé filmové hvězdy je titulem, který si v hlasování zvolili sami diváci.

Život herečky Lídy Baarové lze přirovnat ke kariéře soudobé superstar. Rádi sledujeme jejich osudy, skandály, lásky. Hledíme na ně zároveň s úžasem a opovržením. Tato hra není dokumentem o životě jedné české herečky, jež dožila své dny v salcburském exilu. Je to příběh o vzestupu a pádu filmové hvězdy, která se nepotýkala, jen s vnitřním voláním udržet se co nejdéle na vrcholu slávy, ale také s politickými kotrmelci, na něž byla doba jejího života přeplodná.Text hry vznikl na objednávku Slezského divadla Opava a jeho základem jsou vzpomínky Lídy Baarové, které v osmdesátých letech minulého století sepsala právě v Salcburku. Ujal se jich Josef Škvorecký (1924 – 2012) a vydal je pod názvem Útěky. Režisér se s tímto příběhem už setkal, když Útěky zpracovával pro Český rozhlas Olomouc.

Do hlavní role režisér obsadil Sabinu Muchovou, která říká: „Je to pro mě nelehký úkol, procházím celou hrou, která se odehrává v rozpětí více než dvou desetiletí.“ Ve vedlejších rolích se ukážou Ivana Lebedová, Martin Táborský a Martin Valouch. Hudbu k inscenaci zkomponoval Richard Mlynář, scénografkou je Sylva Marková.

 

Režie: Michal Bureš, scénář: Jitka Škápíková, námět: Josef Škvorecký, V hlavní roli: Sabina Muchová, ve vedlejších rolích: Ivana Lebedová, Martin Táborský, Martin Valouch.

Použité foto: Slezské divadlo Opava