Zpět na výpis článků

Hamlet jak ho neznáte

Ve Švandově divadle v Praze bude poslední premiérou tohoto roku Shakespearův HamletV sobotu 7. prosince se tak poprvé představí divákům nově pojatá inscenace tohoto nejhranějšího Shakespearova dramatu, kterou se souborem Švandova divadla připravil režisér Daniel Špinar.

Příběh o dánském princi zmítaném osudem, který se rozhodne usvědčit vraha svého otce a stává se obětí nešťastné lásky, zná snad každý. Daniel Špinar se proto rozhodl příběh Hamleta pojmout zcela jinak. Text výrazně seškrtal a posunul ho do současnosti. Zároveň upustil od snahy předvést Hamleta v té divácky nejočekávanější formě spojené s jistou inscenační tradicí. Režisér Špinar se soustředil zejména na linii Hamleta a jeho nejbližších příbuzných. Na to jak se vysoce postavená rodina vypořádává se zločinem spáchaným ve vlastních řadách a jak se rodinné vazby pomalu rozkládají pod tíhou vraždy, intrik a Hamletova šílenství. Hamlet je zde pojat jako chlapec, který je vývojem situace nucen rychle dospět a začít se prát se životem a jeho nevyzpytatelností. Je však příliš mladý na to, aby byl rozvážným myslitelem, a proto věci řeší spíše pudově. Hamleta ve Švandově divadle ztvární čtyřiadvacetiletý Patrik Děrgel a stává se tak jedním z nejmladších Hamletů v české divadelní historii. Po jeho boku se také představí Kamil Halbich (Cludius), Petra Hřebíčková (Gertruda), Zuzana Onufráková (Ofelie) a další.

Inscenace se nese v duchu skandinávské poetiky. Stojí na minimalismu, psychologičnosti a je prosta jakéhokoli patetického „shakespearovského“ herectví. Její nedílnou součástí jsou kostýmy Luciy Škandíkové a scéna podle Ivy Němcové. Na ní se například objevuje velká vitrína, ve které jsou uvězněny (nebo vystaveny?) všechny ikonické hamletovské předměty (lebka, otcovo brnění, atd.). Tím je nám jasně řečeno, že Špinarův Hamlet bude zcela novou inscenací bez nánosu všem známých stereotypů. Podle Špinara je drama Hamlet velkou činoherní příležitostí pro herce. Tuto sobotu se tak představí publiku Švandova divadla a dle režisérova názoru si v jeho širokém spektru najde své diváky.

 

Režie: Daniel Špinar Dramaturgie: Lucie Kolouchová Hudba: Petr Wajsar Scéna: Iva Němcová Kostýmy: Lucia Škandíková

Premiéra: 7. 12. 2013 ve Švandově divadle v Praze, 19:00

 

Foto: Alena Hrbková