Zpět na výpis článků

Egon Bondy ve Slováckém divadle

 

Jméno Egona Bondyho bývá často spojováno s českým undergroundem, byl to však také filosof, básník a prozaik. Právě na jedno z jeho polistopadových děl se rozhodlo vsadit Slovácké divadlo, které uvede v sobotu 19. ledna od 19 hodin jeho hru Cybercomisc v dramatizaci Romana Sikory. Uherskohradišťské divadlo zvolilo provokativní titul, režie se ujal Jakub Maceček.

Maceček se Slováckým divadlem nespolupracuje poprvé, dříve již zde režíroval inscenace jako například Modré květy nebo Mein Faust. Stejně jako ve zmiňovaných titulech, tak i zde si vybral ke spolupráci stejný inscenační tým, tedy scénografa Miloslava Fekara, kostýmní výtvarnici Evu Jiřikovskou a hudebníka Maria Buzzi. Jsem rád, že máme publikum, které po uvedení neznámého titulu neodchází z divadla, ale je rádo, že mu objevujeme jiný svět divadla, který by jinde nepoznalo,“ komentuje výběr titulu Jakuba Macečka i své diváky ředitel divadla Igor Stránský.

Sci-fi román nás přivádí k hlavní hrdince Veře, která je hackerkou. Žije v Praze v nedaleké budoucnosti. Jednoho dne ji najme globální mafiánská firma, která má pro ni tajnou práci. To však dost dobrý důvod k tomu, aby se cítila v ohrožení. Inscenace ale nechce podat pochmurný obraz pokleslého světa zločinu, v hravé a groteskní formě se trefuje do živého tématu současnosti, jímž je dokonaná fúze zločinu a globální ekonomiky,“ dodává dramaturg inscenace Libor Vodička.

Do hlavní role Very režisér obsadil Kláru Vojtkovou, která se objevila také v Modrých květech. Na spolupráci s režisérem se jí líbí hlavně to, že neklade žádné hranice své i herecké fantazii a tedy i sebetrhlejším nápadům,“přiznává Vojtková. Ostatní role ztvární například Alžběta Kynclová, Jitka Nosková nebo Zdeněk Trčálek.

Režie: Jakub Maceček, dramatizace: Roman Sikora, dramaturg: Libor Vodička, kostýmy: Eva Jiřikovská, scéna: Miloslav Fekar, hudba: Mario Buzzi.

Foto: archiv divadla

Premiéra Cybercomicsu ve Slováckém divadla v sobotu  19. ledna od 19 hodin.

Poslední články autora

Na stopě vrahovi

Ostravské Přízraky

Je úchvatná!