Zpět na výpis článků

Dojemný případ se psem

Podivný případ se psem je příběh o jedinečném světě autistického chlapce. Chlapec jménem Christopher Boone, který je vypravěčem celého díla, nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho někdo dotkne. Je to ale především matematický génius a veliký obdivovatel Sherlocka Holmese. Jednoho dne najde zabitého psa své sousedky. Rozhodne se tedy tento čin vyšetřit a zjistit, kdo to má na svědomí. Christhoper je, dá se říci, autorem celého díla, neb předloha je jakýmsi záznamem vyšetřování, které Christhopher vede. Při pátrání také odhalí rodinné tajemství – otec mu řekl, že jeho matka zemřela, což není pravda. Duševní porucha Christhophera podává na celé dílo osobitý nadhled (kapitoly jsou například číslovány pouze prvočísly, jak to vyhovuje Christopherovu přísně logickému myšlení).

Podivný případ se psem (v originále The Curious Incident of the Dog in the Night-Time) je kniha britského prozaika Marka Haddona, který za ni získal v roce 2003 Whitbreadovu cenu pro nejlepší román roku napsaný britským autorem. Už několik autorů se snažilo toto prozaické dílo zdramatizovat. Haddon ale všechny nabídky, které byly především hudebně-dramatické, odmítl. Přistoupil až po deseti letech na nabídku nejprestižnější britské scény – Královského národního divadla. Souhlasil jen s podmínkou, že dramatikem textu bude jeden z nejlepších britských autorů Simon Stephens, který se zaměřuje především na „cool“ dramatiku. Po velkém úspěchu v Královském národním divadle se inscenace přesunula na West End. Podivný případ se psem zvítězil v sedmi kategoriích při udělování londýnských Cen Lawrence Olivera (podobná cena naší Thálii). Tímto Podivný případ vytvořil nový rekord v dějinách udělování této ceny. V Městském divadle Brno má tato hra premiéru rok po světové premiéře. Do této hry se pustil inscenační tým, který v Městském divadle z větší části debutuje.

 

Dramaturgie: Jan Šotkovský. Režie: Mikoláš Tyc. Hudba: Lukáš Janota. Scéna: Karel Čapek. Kostýmy: Barbara Wojtkowiak. Pohybová spolupráce: Halka Třešňáková. Projekce: Petr Hloušek.

Premiéra inscenace se bude konat 30. listopadu a 1. prosince 2013 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.