Zpět na výpis článků

Dobrý člověk ze Sečuanu bude konat dobro v DISKu

Může člověk zůstat na tomto světě dobrý? Jaká je hranice mezi dobrem a zlem? Jde to vůbec definitivně určit? Nejen těmito otázkami se bude zabývat první absolventská inscenace studentů 3. ročníku herectví a 4. ročníku dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU. Pražské divadlo DISK uvede 24. března premiéru Dobrého člověka ze Sečuanu od Bertolta Brechta.

Jako Sečuan lze vnímat jakékoli město na světě. V jednom takovém žije i prostitutka Šen Te. Jako poděkování za poskytnutý nocleh dostane od dvou bohů krámek s tabákem, aby mohla konat dobro. Má se stát jediným „dobrým člověkem“. Šen Ten dělá vše pro to, aby nezklamala, ale jak už to tak bývá, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Aby svůj krámek, a nejen ten, zachránila, vymyslí si bratrance Šuej Taa, za něhož se vydává. Aby vybalancovala svou „dobrotu“, bratranec se stává jejím protikladem. Ovšem i Šuej Ta nic nezmůže, když Šen Te vstoupí do cesty láska. Může poté člověk i přese všechno zůstat dobrý?

Brecht psal Dobrého člověka ze Sečuanu v exilu uprostřed druhé světové války, ve hře se proto odráží téma morálního rozkladu společnosti,“ říká Petr Kracik, režisér inscenace. Německý autor a dramatik Bertolt Brecht má schopnost vidět příběh člověka nejen jako samostatnou část, ale také jako celek ve svých společensko-kulturních vazbách. Dobrý člověk ze Sečuanu si pokládá otázku, zda jedinec může naplnit morální přikázání, která se od něj očekávají, když je společnost plná sobectví, lží a nepřejícností jednoho člověka k druhému. I v dnešní době je proto téma hry velmi aktuální.

V inscenaci se objeví studenti 3. ročníku katedry činoherního divadlo, jako jsou Kamila Trnková, Adam Vacula, Michal Lurie či Viktor Javořík, a také studenti 2. ročníku: Magdaléna Kuntová, Filip Březina, Denisa Barešová a Kryštof Bartoš.


Divadlo DISKDobrý člověk ze Sečuanu. Režie: Petr Kracik. Dramaturgie: Barbora Hančilová. Scéna: Lukáš Mathé. Kostýmy: Lucie Heřmánková. Hudební nastudování: Jana Balašová Trčková.

Premiéra 24. března 2016 v 19:30 v divadle DISK.


Foto: Michal Hančovský