Zpět na výpis článků

Open Air Program HK: Do hobbyobchodu pro divadelní inspiraci

Po představení pražského žonglérského souboru Bratři v tricku s názvem Malíři, které mělo na Malém náměstí velký úspěch, jsme měli možnost zeptat se zakladatelů souboru a herců v jedné osobě, Václava Jelínka a Adama Jarchovského, na několik málo otázek.

Jaké jsou vaše inspirace při tvorbě představení?

V. J.: Inspirace u Malířů je především ta, že jsme zajeli do nejmenovaného –

A. J.: Hobbyobchodu.

V. J.: – velkoobchodu s náčiním a nářadím. Tam jsme si vyhledali a nakoupili kýble, štětky, štafle, tyče, a to nás pak inspirovalo k tomu, co jsme začali dělat a s čím jsme vystoupili i tady v Hradci.

Jakou máte cílovou skupinu? Vím, že jedna z vašich předešlých inscenací je Plovárna, kterou jsem viděla na festivalu v Luhačovicích. Ta byla cílena spíš na dospělého diváka, ale dneska na vás přišly hlavně děti.

A. J.: Popravdě, Malíři nejsou úplně představení pro děti. Naše představení jsou většinou, nebo snažíme se, aby byla, nízkoprahová ve všech rozměrech. Ať už věková skupina, tak místo, kde se to dá hrát. Třeba Plovárnu, kterou hrajeme v divadle, jsme v Luhačovicích hráli venku. Malíři jsou venkovní věc. Venkovní věc s sebou vždycky nese to, že jsou tam děti, které jsou kořením toho představení.

Ale tady v Hradci to fungovalo. Děti skvěle reagovaly.

V. J.: Pravdou je, že Malíři jsou ze všech těch našich představení nejvíc pro děti. Zítra od 18:00 (24. 6.) hrajeme Prasečí cirkus – to se tváří jako pro děti, ale vůbec to pro ně není.

Myslíte si, že nový cirkus je cílený na děti, nebo spíše na dospělé?

V. J.: Nový cirkus, nebo z velké části, vůbec není cílený na děti. Často zpracovává různá zásadní a závažná témata, což my, až s jednou výjimkou, neděláme. Ta výjimka je inscenace Funus.

A. J.: Výhoda nového cirkusu je, že je tam hodně techniky, která umí zaujmout. Každého zaujme jinudy. Někdo obdivuje spíše tu divadelní stránku a někdo si tam jde užít tu techniku – v našem případě předmětovou manipulaci a žonglování, kterého máme v představení vždycky hodně. Takže dětem se líbí „žonglováníčko“, ale je to trochu boření těch klišé, že cirkus = klaun a je to jen pro děti. Myslím si, že nový cirkus a obecně i pouliční divadlo se snaží tohle bořit. Ano, jsme rádi za dětské publikum. Vždycky je to super, ale není to primárně pro děti.

Co plánujete do budoucna?

A. J.: Nejčerstvější premiéra – Běžkařská odysea – je naše třetí pouliční představení. Tu jsme odpremiérovali měsíc zpátky v Trutnově. Takže do budoucna věštíme budoucnost Běžkařské odysee, tak se na to těšíme.


FOTO: archiv Open Air Programu