Přednášky, besedy, koncert, výstavu fotografií, řadu filmových i divadelních představení, spolu s exkluzivním hostováním Národního divadla nabídnou od 4. do 12. října olomoucké Dny židovské kultury. Čtvrtý ročník festivalu zasvětilo Divadlo hudby Olomouc vztahu mezi Židy a křesťany v jeho nejrůznějších aspektech. „Podoba našeho současného světa je podstatnou měrou formována tisíciletým vlivem dvou základních duchovních proudů – židovství a křesťanství. Čtvrtý ročník Dnů židovské kultury se věnuje nejen náboženským, ale i historickým, společenským a uměleckým aspektům jejich vzájemného vztahu,“ dodává k zaměření festivalu produkční Divadla hudby Alexandr Jeništa.
Na jeviště tématicky
Velký důraz pořadatelé kladou na filmové projekce a divadelní představení. Žánr divadelního monodramatu na festivalu představí 6. října Divadlo Continuo, které ve své inscenaci Oběť zpracovává téma lékařské i lidské etiky v mezní životní situaci na pozadí chmurných událostí v koncentračním táboře v Osvětimi během 2. světové války.
Inscenace Oběť je autorskou hrou absolventa JAMU Ivana Jurečky, který v tomto představení také ztvárnil hlavní roli. Postavu muže, který se snaží odcestovat do Ameriky. Až poté, co však žádá o cestovní povolení, začne se před publikem odkrývat soudní přelíčení jednoho z nejkontroverznějších mužů minulého století.
Inspirací pro vznik inscenace se staly události v koncentračním táboře Osvětim na konci druhé světové války, životní příběh Josefa Mengeleho a zejména rozhovory s žijícími pamětníky, bývalými vězni koncentračního tábora.
Scénář: Ivan Jurečka, Pavel Štourač
Režie: Pavel Štourač
Dramaturgie: Jana Pilátová
Výtvarná spolupráce: Helena Štouracová, Kristýna Patková
Hudba: Lianca Pandolfini, Pavel Štourac
Festivalová lahůdka
Vrcholem čtvrtého ročníku Dnů židovské kultury však podle pořadatelů bude divadelní představení Mikve, uváděné v rámci festivalu 9. října v Moravském divadle. „Podařilo se nám zajistit exkluzivní hostování souboru činohry Národního divadla s jeho inscenací textu současné izraelské dramatičky Hadar Galron v režii Michala Dočekala,“ zdůraznil Jeništa a dodal, že činohra ND v Olomouci hostovala naposledy v roce 1983.
Text hry otevírá na pozadí tradičního židovského rituálu téma postavení žen ve společnosti a vztahu ortodoxní komunity k běžnému životu. „Především ale nabízí vynikající herecké příležitosti prostřednictvím psychologicky bohatých postav a jejich dramatických osudů. V inscenaci tak excelují Iva Janžurová, Vanda Hybnerová, Jana Boušková, Eva Salzmannová, Jana Pidrmanová, Kateřina Winterová, Taťjana Medvecká a Pavla Nečetová,“ doplnil.
Překlad: Ester Žantovská
Režie: Michal Dočekal
Scéna: Jan Dušek
Kostýmy: Zuzana Krejzková
Hudba: Miloš Orson Štědroň
Dramaturgie: Daria Ullrichová
Více informací naleznete na internetových stránkách: www.divadlohudby.cz/dzko