Zpět na výpis článků

Divadlo Tramtarie oslovilo Evropu

Olomoucké divadlo Tramtarie vyjelo na evropské turné se svou pohádkou O pračlovíčkovi. Už v minulosti vyhrála na festivalu Dítě v Dlouhé diváckou cenu Vojty Šálka a na celostátní přehlídce divadla pro děti získala hlavní cenu Popelka Rakovník. Tyto úspěchy dodaly divadlu Tramtarie odvahu a rozhodlo se předvést pohádku O pračlovíčkovi i v zahraničí. Na evropském turné ji divadlo Tramtarie zahrálo v Lucembursku, Belgii a Německu celkem šetkrát. Hrála se v německém, anglickém a českém jazyce. Pohádka sklidila velký úspěch, a proto olomoučtí přislíbili účast i příští rok.

Šestidenní turné vyvrcholilo na německém festivalu Ulmerzeit v Ulmu trvajícím celých sedm týdnů. Letos Umerzeit slavil úspěšný pětadvacátý ročník. Pohádka O pračlovíčkovi se hrála ve stanu pro tisíc lidí, což je pro Divadlo Tramtarie netypické. Jsou zvyklí hrát v komornějším prostředí a před mnohem menším publikem. Nervozita se nedostavila, protože diváci svým potleskem pohádku dostatečně ocenili.

O pračlovíčkovi má za sebou už přes 130 repríz a díky své úspěšnosti se v budoucnu vydá na další festivaly například Letní Letná na cestách v Brně, na Uničovské kulturní léto a zavítá i do Boskovic a Jihlavy. Další reprízy se budou konat od nastávající divadelní sezóny v Olomouckém divadle Tramtarie. Ředitelka Petra Němečková se vyjádřila k pohádkové linii divadla Tramtarie: Pro celé divadlo Tramtarie je úspěch pohádky O pračlovíčkovi velkým oceněním naší dlouholeté práce. Pohádkám pro děti se věnujeme od úplného začátku, tehdy nás ani ve snu nenapadlo, že bychom takto mohli prorazit i do zahraničí. A teď je to tady a my jsme nadšeni a už chystáme novou pohádku, se kterou bude možné na evropské tour zase vyjet.“ Z tiskové zprávy Divadla Tramtarie.

K pračlovíčkovi se vyjádřil i umělecký šéf Divadla Tramtarie Vladislav Kracík: Samozřejmě vyvézt pohádku do zahraničí není vůbec jednoduché, je potřeba text dobře přeložit, aby se neztratily významy a také vtipy, které fungují v češtině. Pak se musí text také pořádně naučit herci. U Pračlovíčka jsme se trefili do černého tím, že tam není moc textu, ale spíše hravá akce, pochopitelná pro děti po celém světě.“

Autor: Vladislav Kracík

Režie: Vladislav Kracík

Dramaturgie: Lenka Jorníčková

Hrají: Dáša Rybářová, Petra Konvičková, Václav Stojan

Scéna a kostýmy: Markéta Rosendorfová, Eva Svítková, Pavla Baštanová

Hudba: Martin Peřina, j.h.

Premiéra: 21.3.2010