Zpět na výpis článků

Cid ovládne Brno

Městské divadlo Brno uvede 11. února na svou scénu tragikomedii o osudech kastilského vojevůdce Cida. Zpracování díla francouzského dramatika Pierra Corneille se ujal režisér Roman Polák.

Příběh se odehrává v 11. století ve Španělsku a vypráví o národním hrdinovi známém pod jménem El Cid neboli „Pán“. Ten zachránil zemi před Maury a stal se tak ve své době uznávaným válečníkem. Hra ale příliš nevyzdvihuje jeho válečná dobrodružství, soustředí se především na milostný vztah mezi ním a dívkou jménem Jiména, která Cida miluje. Zároveň však pro něj žádá potrestání – zabil totiž jejího otce. Konflikty mezi láskou a povinností k rodině, ctí a pomstou se prolínají celou hrou spolu s motivem národního cítění.

Pod vedením režiséra Romana Poláka, který měl v posledních letech na svědomí nejen divadelní, ale i televizní inscenace, se v rolích ústřední dvojice objeví Jiří Mach jako Cid a Evelína Kachlíková jako Jiména. V rolích otců Cida a Jimény se představí Zdeněk Junák a Petr Štěpán.

Režie: Roman Polák, asistent režie: Patrik Bořecký, kostýmy: Peter Čanecký, dramaturg: Jiří Záviš, scéna: Pavel Borák, hudba: David Rotter, choreografie: Hana Kratochvilová.

Premiéra 11. února v 19:30 v Městském divadlo Brno

Foto: Jef Kratochvil a Tino Kratochvil