Zpět na výpis článků

Chtěl bych se zamilovat

 

Druhou premiérou letošní Bezručácké Něžně kruté krutě něžné sezóny je prosincová premiéra inscenace Pěna dní, která vznikla podle stejnojmenného románu Borise Viana. Dramatizaci kultovní knihy udělal Petr Maška. V Divadle Petra Bezruče je připravována v režii Anny Petrželkové, která v DPB inscenovala již Romea a Julii.

K nově připravované inscenaci dodává, že se jedná o „nejkrásnější příběh lásky. Věčná prohra člověka s pomíjivostí. Nemožnost zadržet slastný okamžik, chvilku štěstí, na věčnost. Nejvíc mne však přivábil k Vianovi jazyk, pohroužený zcela do rytmu jazzu. Ztělesňuje tak přesně jeho atmosféru – se vší jeho hravostí a tesknotou.“

Není divu, sám Boris Vian byl nejen nekonvenčním spisovatelem, ale také průkopníkem jazzu a trumpetistou. Jeho román se zprvu setkal s nepochopením, je totiž plný barev, fantazií stvořených květin… Zkrátka svět, do jakého nezapadaly představy o světě běžného románu. Sám Vian svůj spisovatelský počin popsal slovy: „…zkusil jsem lidem vyprávět příběhy, jaké nikdy nečetli. Byla to hovadina, tuplovaná hovadina: líbí se jim jen to, co už znají. Mě ale vůbec v literatuře nezajímá to, co už znám.“

Kniha byla doceněná až několik málo let po autorově smrti, tedy v 60. letech 20. století, kdy se stala kultovní knihou tohoto období a po světě vyšla v několika překladech.

Diváci knihy znalí i neznalí se mohou již tento pátek 14. prosince 2012 těšit na její divadelní podobu. V Divadle Petra Bezruče je připravena od 19 hodin.

Režie: Anna Petrželková, dramatizace: Petr Maška, dramaturgie: Daniela Jirmanová, scéna: Lucie Labajová, kostýmy: Eva Jiřikovská.

Premiéra v Divadle Petra Bezruče v pátek 14. prosince 2012 od 19 hodin.

Foto: archiv divadla