Festival Česká taneční platforma přinese opět to nejlepší z českého tance za uplynulý rok. Během čtyř dní vtáhne nejširší publikum, i regionální a zahraniční hosty, do víru těch nejzajímavějších 12 tanečních děl, které byly vybrány dramaturgickou radou 6 odborníků ze světa tance. „Taneční platforma by měla – v mé ideální vizi – být citlivým nástrojem – takovým proutkem proutkaře –, který odeznívá a rozeznívá všechny kreativní činy roku, rozšiřuje taneční zónu o nové osobnosti a zahrnuje za pomoci svého zbystřeného sluchu a detektivního čichu i díla vymykající se.“ Říká členka poroty Niny Vangeli. 18. ročník festivalu, který v první řadě reflektuje vývoj a také posun českého tance do vizuálního umění, hudby, literatury či filozofie, se uskuteční 13. – 16. dubna na pražských scénách divadla Ponec, Alfredu ve dvoře, Studiu ALTA a Teatru NoD.
Čím festival oslní?
Letošní ročník stojí na výrazných choreografických osobnostech, ať už jde o mladé talenty, či zavedená jména. Hned první večer se diváci mohou těšit na choreografii Adély Laštovkové Stodolové a uměleckého tandemu SKUTR Muži, která se zabývá otázkou, jak si stojí muži v dnešní společnosti. Následující dny představí soubor VerTeDance hned dvě inscenace. Tanečně-hudební projekt Kolik váží vaše touha? a poetický humoristický duet Found & Lost, který pro VerTeDance vytvořila švédská tanečnice, choreografka a performerka Charlotta Öfverholm. Jednu se zahraničních spoluprácí předvede i skupina NANOHACH, pro kterou stvořil francouzský choreograf Fabrice Ramalingom netradiční dílo Brut, jež zkoumá živočišnost vycházející z gest, skoků a grimas. Jan Komárek vystoupí ve festivalovém programu s trilogií Skutky a cesty, jehož tématem je tajemství naší existence a Planetoid LV-426, určený výhradně pro hosty festivalu z dílny začínající choreografky MAIY představí citově okleštěný svět dvou postav žijících v sevření mechanické doby. Niterný svět protagonistů odráží také taneční inscenace souboru Spitfire Company Nedoknutelní, jejíž tři hrdinové se ocitají za dveřmi samoty, přestože zoufale touží být spolu.
Na festivalu nebudou chybět ani sólové projekty. Choreografka a tanečnice Barbora Látalová se ve svém nejnovějším autorském projektu Margaretha vypravuje nechává inspirovat osobností české básnířky Irmy Geisslové a za použití němého slova, tanečního hlasu a videografologie zachycuje proměny jedné ženy a její spojitosti na přelomu století. Martina Hajdyla Lacová ztvárňuje v inscenaci SoloS (part III) kompromisy jedince se světem a ukazuje člověka jako naprogramovatelného a předvídatelného tvora. Exotiku pootevře na divadelní scéně inscenace Hany Turečkové a Pražského komorního baletu MONO NO AWARE / Na hranici krásy, která je inspirována japonskou zenovou filozofií. A naplno exotickou atmosféru podpoří závěrečný projekt festivalu Moniky Rebcové spojující současný tanec s tradičním a moderním africkým tancem Afrika – smíření, ve kterém vystoupí tanečníci z Čech, Kuby, Pobřeží slonoviny i Japonska.
Doprovodný program
Doprovodný program letošního festivalu nabízí site-specific Lenky Bartůňkové Lágrima, které se uskuteční v okolí divadla Ponec. Následovat bude vernisáž fotografií tanečně divadelního fotografa Vojtěcha Brtnického v divadle Ponec. Za pozornost stojí také workshop Světlo-scéna nebo otevřená debata Institutu Světelného Designu s názvem Světelný design v současném českém tanci. Letos podruhé proběhne pod taktovkou sdružení SE.S.TA seminář kritického pochopení současného tance – pod názvem Ateliér čtení tance. Diváci se mohou rovněž těšit na koncert kladenské kapely ZRNÍ. A k vrcholům festivalu bude patřit vyhlášení festivalových ocenění. Institut Světelného Designu pozval zahraničního experta, který spolu se zástupci institutu předá v samotném závěru platformy Cenu za světelný design 2012.
Podrobnější informace o programu na www.tanecniplatforma.cz
Foto: Matěj Procházka, Vojta Brtnický