V Divadle „12“ byla 14. 2. 2020 uvedena autorská muzikálová pohádka Juraje Čiernika, Jana Vlase a Brigity Cmuntové, zasazená do ostravského prostředí. Čiernik i Vlas jsou dlouholetými členy souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského a mimo jiné je můžete vidět v muzikálech Jesus Christ Superstar a Rebecca. Juraj Čiernik se věnuje také režii a v minulé sezóně se takto podílel na vzniku inscenace Thrill Me. Pro Jana Vlase toto byla první zkušenost jako dramaturga. Pohádka o bídném havíři je první titul z připravovaného cyklu Tajemství bludných balvanů.
V první části cyklu se podíváme na Černou louku (která je od Divadla „12“ vzdálená jen pár minut chůze). Pohádka začala monologem místního bludného balvanu (kterému hlas propůjčil spoluautor a režisér inscenace Juraj Čiernik), který divákům přiblížil mytologii příběhu. Jeho řeč doprovázela na něj promítaná působivá písková animace.
Bludný balvan stráží tři čarodějky (a liška), které přijdou na pomoc havíři, jenž na sebe nešťastnou volbou slov přivolal personifikovanou Bídu. Darují mu tři drahokamy a připraví mu tři zkoušky, aby mu daly lekci, že není lehké si bohatství udržet.
Inscenace je velmi estetická – zároveň blyštivá i ostravsky umouněná. Kostýmy Davida Janošky jsou pastva pro oči. Havíře neustále pronásleduje Bída v ušmudlané bílé plesové róbě a v sešmodrchané stříbrné paruce, ze které vyčuhují nohy nahé panenky. Kostým každé čarodějky vystihuje její charakter a nese se v podobně elegantně extravagantním duchu jako kostým Bídy. Za zmínku stojí i krásně zpracovaná loutka lišky Zolotky (se kterou je v programu rozhovor stejně jako se všemi herci).
Co ale skutečně proměnilo divadelní prostor v magické místo, je osvětlení. Během představení se bílá a modrá světla často mění a vždy perfektně podtrhují atmosféru situace. Do představení jsou šikovně zapojena i laserová ukazovátka a vánoční světélka.
Herecké výkony byly poněkud exponované – tak jak je u divadla pro děti běžné. Častým zdrojem humoru je jazyk a rozdíly v mluvě jednotlivých postav. V Pohádce se také pracuje s roztomile prostými slovními hříčkami, např. při rozdělování úkolů jedna čarodějka podá druhé kus dřeva se slovy: „Tohle je tvoje parketa.“
Představitel havíře Roman Žiška byl za celé představení jediným mužem na jevišti – všechny ostatní mužské postavy zahrály převlečené herečky. Muzikál není sjednocen hudebním stylem, ale každá postava zpívá způsobem, který se k ní hodí. Havíř si a capella prozpěvuje umělou lidovou píseň, kdežto čarodějka slečna Čarokrásná jako by vypadla z tradiční operety (její představitelka Janka Hoštáková koneckonců hraje především v operetách).
Pohádka o bídném havíři je poměrně kontaktní inscenace – drobných interakcí s účinkujícími se nevyhnete ani ve třetí řadě. Ocenila jsem, že poslední dozvuk představení zažijete až po odchodu z divadla. Když jsem strčila ruku do kapsy kabátu, tak jsem zjistila, že mi do ní v šatně někdo strčil plastový diamant podobný tomu, který v představení dostal od čarodějek havíř. Dozvěděla jsem se, že tento drobný dárek dostali všichni diváci (nebo alespoň většina). Je příhodné, že z představení, které je plné slovních hříček, si diváci něco odnesou nejen obrazně, ale i doslova.
Pohádka o bídném havíři je jednoduchá (ale ne hloupá), takže jí porozumí i předškolní děti. Dospělí si na druhou stranu jistě užijí výtvarnou stránku inscenace a občas nějaký ten vtip.
- NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ – DIVADLO „12“ – Pohádka o bídném havíři
- Scénář: Juraj Čiernik, Jan Vlas
- Texty písní: Brigita Cmuntová, Juraj Čiernik, Jan Vlas
- Hudba: Juraj Čiernik
- Režie: Juraj Čiernik
- Hudební nastudování: Vlastimil Ondruška
- Scéna a kostýmy: David Janošek
- Dramaturgie: Jan Vlas
- Pohybová spolupráce: Jana Tomsová
- Asistent režie: Lenka Vaňkátová
- Korepetice: Petr Miller, Vlastimil Ondruška
- Klavírní doprovod: Vlastimil Ondruška
- Účinkující: Eva Zbrožková, Janka Hoštáková, Dagmar Mimrová, Ilona Piskořová, Roman Žiška, Jarmila Hašková, Eva Prnka Villámová, Lenka Vaňkátová, Juraj Čiernik
Premiéra 14. února 2020, psáno z uvedení 29. února 2020.
FOTO: archiv Národního divadla moravskoslezského