Tak už je pátek a s ním nastal i poslední festivalový den. Ten proběhl v režii pouze české a slovenské divadelní práce.
Jako první se představilo Slovensko Bábkové divadlo na Rázcestí s představením své inscenace Tatranky. Zabývají se v ní například otázkou, co to znamená být Slovákem nebo proč se země jmenuje zrovna Slovensko.
Na festival zavítalo také známé královehradecké Divadlo Drak s podobenstvím O štěstí a neštěstí. Mazel a Šlimazel, duchové štěstí a neštěstí, se dohadují, kdo je mocnější a schopnější. Vsadili se a rozhodli se vyzkoušet to na chudém mladíkovi Tamovi. Mazel mu smí rok pomáhat, pak ale nastoupí Šlimazel a otázkou je, jak rychle vše zničí. V této inscenaci vlastně ani žádné loutky nebyly, ale díky stínohře se jimi určitým způsobem stávali sami herci. Divadlo Drak tedy rozhodně nezklamalo.
Tradiční loutkové divadlo ožilo díky slovenskému souboru Tyjátr. Představení Herkules aneb Dobytia pekla diváky vrátilo o pár slotetí zpátky, kdy divadelní soubory objížděly města a vesnice, flašinetem lákaly na představení a přinášely divadlo mezi ty, kteří se k němu jinak nedostali. Tentokrát měli diváci možnost zhlédnout pohádku inspirovanou řeckou mytologií a hrdinskými činy siláka Herkula. A samozřejmě tam nemohl chybět ani oblíbený Kašpárek.
Poslední páteční představení ukázalo, že plyšáci nejsou vždycky jenom pro děti. Plzeňské Divadlo Alfa je v inscenaci Amberville aneb Drsné město hebkých plyšáků představilo jako kruté, perverzní, zkažené a v mnohém podobné lidem. Příběh odpovídá klasické gangsterce – majitel kasína se objeví na Seznamu smrti a pověří Erika Medvěda aby seznam našel a jméno vyškrtl, jinak ublíží jeho přítelkyni. Nic ovšem nejde tak jednoduše. Jsou v tom vraždy, vydírání, peníze, alkohol i sex. Prostě plyšáci nejsou vždy jen ta nevinná, hebká stvoření, ale občas také pěkní padouchové. Krtečka nevyjímaje.
Závěr dne patřil slavnostnímu zakončení festivalu a vyhlášení cen. Odborná porota, ve složení Jakub Krofta, Maria Wojtyszko a Vladimír Predmerský, prohlásila, že oceňují dramaturgický výběr inscenací, který nabídl něco zajímavého pro každou věkovou skupinu a také sondu do současného stavu loutkářského umění s mnoha inspirativními podněty.
Cena hejtmana Moravskoslezského kraje za výjimečný kontakt s dětským divákem a bezprostřednost v hereckém projevu byla udělena Michaele Homolové a Filipu Homolovi v inscenaci Budulínek libereckého Naivního divadla.
Cenu Františka Řezníčka za originální přístup v inscenování současné literatury si odnesla Agáta Kucińská z Teatr Ad Spectacores za představení Svatí ze sídliště, které bylo uvedeno první den festivalu večer.
A hlavní cenu festivalu Spectaculo Interesse 2013 za dokonalou souhru všech jevištních složek a za novátorské, inspirující loutkářské postupy získalo nizozemské divadlo Duda Paiva Company za inscenaci Bestiáře.
Tak to vše byl 10. ročník loutkářského festivalu Spectaculo Interesse, který proběhl v Divadle loutek Ostrava a přilehlých ulicích ve dnech 22. – 27. září 2013. Nabídl pestrou škálu divadelních zážitků pro malé i velké diváky, mnoho inspirace pro všechny divadelníky a rozhodně skvělou atmosféru. Tak snad opět za dva roky nashledanou.
Foto: archiv Divadla loutek Ostrava