Zpět na výpis článků

Smrtihlav v Ostravě

Konec ledna bude v Národním divadle moravskoslezském patřit hře Smrtihlav, která bude 2. února v 18. 30 uvedena v české premiéře. Hru obsahující témata viny nebo vyrovnání se s nacistickou okupací si pro diváky připravil činoherní soubor Divadla Antonína Dvořáka pod vedením režiséra Petera Gábora.

Na inscenaci se spolupodílí také Vladimír Franz, kterého ke spolupráci přizval režisér. „Smrtihlav něčím evokuje hry, které se objevovaly v české dramatice ve dvacátých letech minulého století, jako je Hilbertova Vina; zdánlivě se tam nic neděje, a přitom pod povrchem se postavy vyrovnávají s nejrůznějšími světy ve svých duších,“ vysvětluje Gábor a dodává, že témata viny výrazně poznamenala myšlení dvacátého století a třeba společnost v Německu se s nacismem v oblasti umění vyrovnává daleko otevřenějším způsobem. „V Česku se do takového vypořádání se s komunismem pouští málokdo, ale podle mého názoru je to povinnost,“ dovysvětluje režisér.

Hra německého dramatika Martina Walsera se nebojí s tímto tématem vyrovnat skrze ironický humor (stejně jako třeba Taboriho Jubileum, které se s židovskými osudy z druhé světové války vyrovnává skrze černý humor). Mladý Ruda Goothein se před maturitou z jednoho dopisu doví, že jeho otec se podílel na nacistických zločinech. Hra otevírá téma viny, paměti minulosti, nebo také téma vztahu otce a syna, ve kterém je narušena otcova rodičovská dokonalost. Jak se k novým informacím Ruda postaví?

Vladimír Franz, hudebník, výtvarník, vysokoškolský pedagog nebo také mj. šestinásobný držitel Ceny Alfréda Radoka, je autorem hudby k tomuto dramatu s hamletovskými motivy. V hlavní roli se představí Igor Ozorovič, čerstvý držitel nominace na Cenu Thálie (za roli Faraona ve hře Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť). „Je to asi psychicky nejnáročnější role, s jakou jsem se kdy setkal. Ale zároveň jde o skvělý text a fascinující temné téma. A strašně si užíváme zkoušení s Peterem Gáborem, který se z nás výjimečně citlivě snaží dostat pravdivé a konkrétní herectví,“ popsal svou roli a zkoušení mladý herec. V dalších rolích se objeví Jan Fišar, Petra Lorencová, Anna Cónová, Tomáš Jirman nebo František Strnad.

Kvůli nemoci bude plánovaná premiéra z 31. ledna přesunuta na 2. února.

 

Česká premiéra v Divadle Antonína Dvořáka 2. února 2013 v 18. 30 hodin.

Překlad: Jiří Stach, režie: Peter Gábor, scéna: David Bazika, kostýmy: Katarína Holková, hudba: Vladimír Franz, dramaturgie: Marek Pivovar, Klára Špičková.

Foto: Radovan Šťastný

Poslední články autora

Na stopě vrahovi

Ostravské Přízraky

Je úchvatná!