28. a 29. leden
Neděle 28. 1. byla nostalgická, ale i kultovní. Na Malé scéně se hrála komedie Vinetůůů, inscenace byla jak na motivy knih Karla Maye, tak filmů Haralda Reinla. Přivezlo ji Divadlo Pecka z Uherského Hradiště v režii Roberta Bellana, který je zároveň jejím autorem. Večerní představení zase jelo na uvolněné vlně 60. let, jednalo se o poslední soutěžní představení 18. ročníku GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích s názvem 60´ aneb Šedesátky od Divadla ABC režírované Petrem Svojtkou. Představení bylo velkolepou hudební show, plnou světel, vtipu a nejspíš nejeden člen ze starší generace při poslechu těchto šlágrů zamáčkl slzu při vzpomínce na své mládí.
V pondělí 29. 1. posledním představením off-programu byla inscenace Studia PalmOFF ‒
Jak sbalit ženu 2.0. Jedná se o praktický návod především pro muže, aby je ženy braly vážně, a tak si našli svou vyvolenou, anebo si mezi tím hledáním aspoň trochu užili. Malá scéna získala arénovitý vzhled, herci hráli přímo u diváků. Sledovali jsme příběh mladého muže Kamila, jak se snaží získat svou vyvolenou, od dosažení potřebné vnitřní sebedůvěry a vzhledu, úspěšné kontaktáže, po první polibek a jakýsi vztah.
A večer nastalo slavnostní vyhlašování neboli Galavečer smíchu, začalo se obligátním představením sponzorů a předsedů odborné a studentské poroty, Miroslava Ondry a Terezy Blažkové, děkovalo se i hlavní dramaturgyni festivalu Janě Uherové a řediteli Východočeského divadla Petru Dohnalovi. Celým „skoro přímým“ televizním přenosem provázel herec, skladatel a režisér Miroslav Hanuš a herečka Východočeského divadla Jana Ondrušková. Novinkou letošního předávání cen bylo udělení ceny za významný režijní počin. Ceny se udělovaly v několika kategoriích, inscenace byly ohodnoceny Cenou studentské a odborné poroty, ale i Cenou diváků. S Cenami za nejlepší herecký výkon, jak ženský, tak mužský, si prezidium Herecké asociace připravilo specialitu, a to originální plakáty od Adolfa Borna s jeho vlastním podpisem. Nejúspěšnější komedií se stala inscenace Dotkni se vesmíru a pokračuj z Městského divadla Brno (režie Hana Burešová), která získala Cenu odborné poroty, Cenu za nejlepší mužský výkon a nejlepší režii. Během večera zaznělo i několik hudebních vystoupení převážně od herců Východočeského divadla, jednalo se o Milana Němce nebo Štěpánku Fingerhutovou, zazpívali ale i hosté Martin Matejka a Radka Fidlerová. Před závěrem večera zazněla přání od patronů jednotlivých představení a krátký medailonek o letošním Géniovi smíchu, toto ocenění získal Boleslav Polívka. Na závěr slavnostního večera zazněla píseň z inscenace Kiss Me, Kate, v podání Milana Němce, Jany Ondruškové, Josefa Lásky a Petry Janečkové. Během celého večera vládla příjemná a uvolněná atmosféra, která byla skvělým zakončením festivalového týdne.
Cena studentské poroty: Pohřeb až zítra, Švandovo divadlo
Cena odborné poroty: Dotkni se vesmíru a pokračuj, Městské divadlo Brno
Cena diváků: 60´aneb Šedesátky, Městská divadla Pražská – Divadlo ABC
Nejlepší mužský výkon: Petr Štěpán, Dotkni se vesmíru a pokračuj, Městské divadlo Brno
Nejlepší ženský výkon: Kamila Sedlárová, Vincenc, Klicperovo divadlo
Cena za nejlepší režii: Hana Burešová, Dotkni se vesmíru a pokračuj, Městské divadlo Brno
Komedie roku: Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾, Divadlo v Dlouhé
FOTO: archiv GRAND Festivalu smíchu